Historia

różowego wydarzenia

Jak to się zaczęło?

Pierwsza edycja Marszu Różowej Wstążki odbyła się 12 października 2008 roku w szczecińskim CHR Galaxy. Maszerowaliśmy od Placu Rodła, do Placu Witosa, aby ponownie zawrócić w kierunku Galaxy, gdzie na uczestników czekała nie tylko wyjątkowa lekcja profilaktyki antynowotworowej, ale także liczne atrakcje.

 

Podczas trwania wydarzenia, dzięki wsparciu Avon Cosmetics Polska, pod patronatem Pomorskiej Akademii Medycznej udało się przeprowadzić 50 badań USG piersi dla Pań, które wsparły w tym dniu Wielką Kampanię Życia Avon Kontra Rak Piersi. Wydarzenie trwało od godziny 13:00 do godziny 18:00, na miejscu czynne były liczne punkty konsultacyjne, w których uczestniczki mogły nauczyć się prawidłowego samobadania piersi, a także dokonać pomiaru ciśnienia, poziomu cholesterolu, glukozy czy obliczyć indeks BMI.

 

W ciągu następnych lat podczas kolejnych edycji Marszu Różowej Wstążki, przeprowadzonych zostało setki badań USG i mammograficznych oraz niezliczona ilość lekcji samobadań. Maszerowały z nami kobiety, mężczyźni, dzieci, matki, ojcowie, babcie, dziadkowie, siostry, bracia, przyjaciółki i przyjaciele. Byli z nami Prezydent Miasta Szczecin, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Marsz gościł uczestników w CHR Galaxy, przy Urzędzie Miasta Szczecin, na Zamku Książąt Pomorskich czy w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego. Inicjatywę wsparły dziesiątki przedsiębiorstw, instytucji, fundacji oraz osób prywatnych, którym przyświecał wspólny cel. Razem udało się nam rozszerzyć świadomość szczecinianek, o zagrożeniach, jakie niesie za sobą rak piersi oraz przekonać je do regularnych badań. W tym roku zrobimy to ponownie!

14 lat

wspaniałej historii

pisanej różową szminką

Joanna Sawicka-Budziak

Fundacja MOŻESZ

Joanna Sawicka-Budzia: mentor, coach, menadżer i business woman. Na co dzień również wizażystka, miłośniczka dalekich podróży, a przede wszystkim – kobieta ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Organizacją wydarzenia zajmuje się od roku 2008. Pierwszą edycją Marszu Różowej Wstążki zrealizowała na zlecenie Avon Cosmetics Polska – drugą i kolejne, z potrzeby własnego serca. Rokrocznie wkłada niezliczone pokłady energii i mnóstwo serca, aby znowu się udało. Jej najważniejszym celem jest nauka młodych pokoleń odpowiednich nawyków prozdrowotnych – w końcu to one ratują życia.

Od stycznia 2022 roku jest prezeską i fundatorką Fundacji MOŻESZ. To organizacja, która powstała, aby oswajać niepełnosprawność i wspierać w tworzeniu szans na rozwój. To również przestrzeń pełna akceptacji dla różnorodności. W 2022 roku Marsz Różowej Wstążki po raz pierwszy będzie współorganizowany właśnie przez Fundację MOŻESZ – jej kreatywny zespół pełen niezwykle dobrych dusz.

Współorganizator

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii

W 2023 roku marsz jest współorganizowany przez Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie. To placówka, która specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych. Zrzesza jednych z najlepszych specjalistów w naszym regionie.

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii koordynuje wydarzenie w roku 2023 i dostarczy uczestnikom merytorycznej wiedzy na temat profilaktyki raka piersi w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

Współorganizator

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Już po raz drugi w historii różowego marszu, jego meta będzie miała miejsce w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. 

Wielokrotnie ogłoszona mianem jednego z najlepszych obiektów architektury w Polsce i w Europie. Budynek, który znajduje się dziś u zbiegu ulic Małopolskiej oraz Matejki od 2014 roku zachwyca swoim urokiem i definiuje nową jakość doznawania muzyki.

To właśnie tam wysłuchamy specjalistów z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, a także rozstrzygniemy tradycyjny konkurs na „Najciekawszy różowy strój”.

Współorganizatorki Marszu Różowej Wstążki - Agatki

Stowarzyszenie Amazonek AGATA w Szczecinie

Stowarzyszenie Amazonek „Agata” w Szczecinie, jako organizacja pozarządowa została powołana do życia w czerwcu 1993 roku, z inicjatywy kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi. Obecnie stowarzyszenie zrzesza ponad 200 członkiń.

Celem działania stowarzyszenia, konsekwentnie realizowanym na przestrzeni 20 lat działalności jest nie tylko organizacja zajęć rehabilitacyjnych oraz psychoterapii dla kobiet, po chirurgicznym leczeniu piersi. Dzięki zaangażowaniu i aktywnej działalności kobiet zrzeszonych, możliwe jest organizowanie w stowarzyszeniu szeregu spotkań towarzyskich, imprez kulturalnych, edukacyjnych i sportowych, które służą integracji kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi dając im pomoc psychiczną i wsparcie w trudnej sytuacji życiowej.

Poprzednie edycje

  • 2017

  • 2016

  • 2015

  • 2014

  • 2013

  • 2012

  • 2011

  • 2010

Edycja 2023

Weź udział w Marszu Różowej Wstążki

Sprawdź program wydarzenia i mapę marszu